Ännu en Stenhög

Jag har tappat räkningen på hur många Stenhögar Gubben dragit med mig till, men idag var han dessvärre inte med  till en av Stenhögarnas Stenhög. 

Stonehenge var namnet på dagens höjdare, detta var en plats med mycket känsla och det här tror jag han skulle älskat. Historiens vingslag var starkt närvarande, och platsen kändes nästan andlig trots alla turister som var på plats. Hengen var omgiven av ett mäktigt landskap vilket förstärkte känslan av storhet, en mäktig och fantastisk plats. En miljon besökare om året kommer hit, GeKås i Ullared har fem miljoner besökare per år. Vad säger oss det? 

Inger

   
   

2 kommentarer

  1. Ååååh! Vilken lycka att gå åka dit. Ett ställe jag alltid velat åka till. Bilderna är jättefina och… har aldrig satt min fot i Ullared och tänker aldrig göra det heller 😉

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.